Artykuły

Alienacja rodzicielska – czyli jak pozbyć się ojca?

autor zdjęcia: Marzena Ziółkowska

 

 

Alienacja rodzicielska, czyli jak pozbyć się ojca.

25 kwietnia – Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.

 

Termin alienacja rodzicielska wzbudza wiele skrajnych emocji. Ojcowie brutalnie eliminowani z życia dzieci czują bezsilność. Matki – agresywnie używające wszelkich chwytów, aby „niewdzięczny” były mąż/partner nie zobaczył nigdy dziecka czują …. no właśnie …. co one czują?

Dziecko – największa, niewidzialna dla alienatora ofiara tej sytuacji.

Czym jest alienacja rodzicielska?

„Alienacja rodzicielska to nadużywanie władzy rodzicielskiej oraz molestowanie mentalne dziecka, polegające na uniemożliwianiu lub utrudnianiu kontaktu dziecka z drugim rodzicem i jego rodziną” H. Janik – Skowrońska, Sztuka rozstania – kiedy prawo idzie w parze z psychologią.

Metod alienacji rodzicielskiej jest wiele, od zamknięcia drzwi do mieszkania i niewypuszczania dziecka na kontakt, fałszywe oskarżanie drugiego rodzica o popełnianie na szkodę dziecka przestępstw np. o charakterze seksualnym przez wyjazd do innego miasta/kraju poprzez emocjonalne szantażowanie i wpływanie na dziecko, aby czuło (lub okazywało) niechęć do drugiego rodzica.

Zdarza się, że alienacja rodzicielska występuje również w „pełnych rodzinach”, kiedy rodzice razem zamieszkują. Znacie pewnie takie rodziny, gdzie jeden rodzic trzyma sztamę z dzieckiem – wyśmiewając się z drugiego rodzica lub zupełnie go pomijając? Takie zachowanie może być zaczątkiem alienacji. Trzeba być czujnym.

W dobie coraz większej liczby depresji czy prób samobójczych dzieci i młodzieży – my jako społeczeństwo nie możemy być obojętni na cierpienia dzieci.

Jak można przeciwdziałać alienacji rodzicielskiej?

Można uświadamiać siebie i innych, pracować ze swoimi emocjami, być nastawionym na wypracowanie porozumienia rodzicielskiego, stosować model opieki współdzielonej, stosować filozofię Sztuki rozstania – podejście z szacunkiem do siebie i swojej rodziny.

Kocham = szukam rozwiązań, nie hejtuję.

Jeżeli podejrzewasz, że w Twoim otoczeniu masz do czynienia z alienacją rodzicielską – pamiętaj, że za nią zawsze stoi cierpienie dziecka.

Więcej na temat alienacji rodzicielskiej i metod jej przeciwdziałania:

– w książce Sztuka rozstania – kiedy prawo idzie w parze z psychologią,

– na Livie na Instagramie w piątek, dnia 22 kwietnia 2022 r. o godzinie 19.00,

– na Livie w grupie Sztuki rozstania na fb, dnia 24 kwietnia 2022 o godzinie 20.00

Spotkałaś/eś się kiedyś z alienacją rodzicielską?

 

 

 

Related Posts

Dodaj komentarz