News

Rozwój, czy Rozwód?

Rozwój osobisty to coś, co z założenia powinno dziać się naturalnie przez całe życie każdego człowieka.

Rozwijamy się, uczymy poprzez obserwację, przez doświadczenie. Z upływem czasu uczymy się sytuacji, zachowań innych ludzi, swoich rekcji na to. Zauważamy, że pewne zachowania powodują u nas smutek, złość, a inne sprawiają przykrość naszym bliskim. Z założenia, według filozofii Sztuki rozstania rozwój osobisty jest czymś zupełnie naturalnym, co dzieje się równolegle do naszego codziennego życia. Nasza dusza powinna wzrastać i coraz bardziej czuć się częścią tego wszechświata.

Rozwój osobisty według Sztuki rozstania – to miłość, łagodność, uważność, pokora, wiara, nadzieja, siła, podążanie w swoim kierunku, w zgodzie ze sobą, z szacunkiem dla siebie i innych.

Rozwój osobisty z założenia jest dobry.

To dlaczego bywa on coraz częściej przyczyną rozwodów?

Poprzez brak świadomości i poczucie zagubienia. W książce Sztuka rozstania – kiedy prawo idzie w parze z psychologią – jej autorka wskazuje dlaczego nieświadomy człowiek jest bardziej narażony na nadużycia. To sprawdza się praktycznie w każdej dziedzinie życia.

Tak naprawdę to nie rozwój osobisty, ale pseudo rozwój osobisty jest tą przyczyną.

Przyszło nam żyć w czasach bardzo ciekawych, ale trudnych i wymagających. Dotknęła nas pandemia, wojna, inflacja, kredyty. A my przecież wszystko chcemy zrobić łatwo, szybko, przez Internet. Chcemy, żeby było ładnie, miło i luksusowo. Jak na zdjęciach u naszych Instagramowych „przyjaciół”. Tam wszyscy są uśmiechnięci, zatopieni w medytacji, w kwiecie lotosu, mają piękne relacje z mężem, żoną, pięknie ubrane dzieci, czyste i uśmiechnięte. A to okraszone jest piękną muzyką. Oczywiście te konta są przepiękne i bardzo lubię do nich zerknąć, po to, aby napełnić się tymi pięknymi obrazami.

To nie chodzi o te konta ani o innych ludzi. Chodzi o Was – czyli odbiorców.

To jak? Rozwój czy rozwód?

Nie jest rozwojem osobistym:

– zaniedbywanie rodziny i chodzenie 5 razy w tygodniu do swojego guru/jogina czy innego przewodnika „duchowego”,

– głębokie wniknięcie w struktury organizacji zajmującej się np. ustawieniami hellingera, spotykanie się z członkami organizacji kilka razy w tygodniu czy miesiącu i stosowanie ustawień przed każdą decyzją swoją lub rodzinną,

– podjęcie treningów personalnych kilka razy w tygodniu (zaniedbując rodzinę) i poddawanie się zabiegom medycyny estetycznej (np. zaciągając na ten cel pożyczki lub wydając rodzinne oszczędności bez konsultacji i umiaru),

– nagła, całkowita zmiana swoich przekonań, zasad panujących w domu, wspólnych ustaleń.

 

Jeżeli zainteresował Cię ten temat – zapraszam do wysłuchania LIVA w sobotę dnia 26 marca 2022 o 10.00 na Instagramie.

 

 

 

Related Posts

Dodaj komentarz